Národ sobě aneb #tisknecelecesko

DIGI centrum Plzeň  > Aktuality >  Národ sobě aneb #tisknecelecesko
0 Comments

Když jsem dostal ve škole před Vánoci 2019 svolení od naší paní ředitelky ke koupi 3D tiskárny, začal jsem samozřejmě ihned přemýšlet o jejím smysluplném využití. Neměl jsem tehdy ani tušení, co vše v průběhu dalších 4 měsíců tiskárna od firmy Průša vytiskne.

Tiskárna byla využita nejen k výuce ICT, ale i k tisku učebních pomůcek jako např. krychlí do fyziky, šablon map k obkreslení, stojánků na zkumavky atd. Samozřejmě jsme si také vytiskli i něco jen tak pro radost a dokonce i brož naší pedagogické konzultantce.

Přívěsek na klíče pro naší asistentku

Nicméně to hlavní přišlo v březnu 2020, díky COVID-19. Na facebooku jsem zachytil informaci o tom, že Průša začal tisknout ochranné štíty pro zdravotníky a hasiče. Tehdy jsem pouze uznale prohodil pár slov chvály a dále jsem o tom příliš nepřemýšlel.

V tu dobu již celé Česko šilo roušky. Tím to celé začalo. Na sociálních sítích jsem objevil *.STL soubor „zakladače šikmých proužků“. Do té doby jsem vůbec netušil co to nějaký zakladač je. Ale nebyl bych to já, abych si nezkusil nějaký vytisknout. Předal jsem první prototyp kamarádce a přišla mi velmi pozitivní zpětná vazba. Využil jsem síly Facebooku a nabídl jsem veřejně zakladače. Pro zakladače si přijeli lidé z blízkého i širšího okolí. Asi nejdále skončil ve Žďáru na Sázavou 🙂

A jak už asi správně tušíte, od zakladače už vede velmi krátká cesta k tisku štítů. Celý internet byl zaplaven návody a doporučeními pro jejich tisk. Vše to odstartoval, kdo jiný než Josef Průša. Jelikož byl zdrojový soubor uvolněn ke stažení, postupně se program měnil a vylepšoval. Inspirací mi tehdy byla akce 3D tiskařů #tisknecelecesko, dále kolega Viktor z CŽV, kolega Václav Beneš z Gymnázia z Příbrami a Vašek se Zdeňkem Trutnova.

Štíty připravené k expedici

Po 14 dnech tisku a kompletaci ochranných štítů jich bylo rozdáno přes 100 kusů. Uplatnění našly nejen u zdravotníků a hasičů, ale také u prodavaček, referentek, policistů nebo ve výrobní hale.

Rád bych tímto poděkoval Kateřině Vágnerové z Klatov za dodání gumy k uchycení štítů a Elixíru do škol za příspěvek na filament, kterého se spotřebovalo necelé dva kilometry…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *